ÇİPURA IS THE BEST

çipura is the best

Çipura / Sparus Auratus

Çipura balığı sparidae familyasındandır. Tüm dünya ülkelerinde sea beam olarak bilinir. Küçük boy olanlara lidaki denir. Ege’nin yerli balığı olan ve sürüler halinde gezen çipura, artık çiftliklerde de üretilmeye başlanmıştır.

Çipura elips biçiminde yassı bir vücuda sahiptir, karnı beyaz sırtı koyu gri ve yanakları pembemsi bir renktedir.Yanağında siyaha benzeyen bir leke vardır,çoğu zaman bir çipurayı bu iz sayesinde diğer balıklardan kolayca ayrılabilir. Boyları 20 cm ile 35 cm arasında değişir. Ağırlıkları 0,5 gr ile 3 kg’yi bulur. Rekor kitaplarında 60 cm olan boylular ve 6 kg bulan çipuralar vardır.
Çipura balıklarının çenesi çok güçlüdür ve etçil bir balıktır. Kabuklu midyeleri bile güçlü çeneleri ile kırabilirler.
Yaz aylarında sığlarda, kış aylarında da 30–40 m. derinliklerde yaşar. İki yaşın üzerindekiler daha da derinlere iner. Üreme zamanları Ekim – Aralık aylarında olur ve 100 ile 150.000 yumurta dökerler. Eti az kılçıklı, sert, beyaz ve çok lezzetlidir. Izgarada pişirilmesi tercih edilir. Ayrıca üretim kültürüne uygunluğu nedeniyle ekonomik değeri çok yüksektir. Çipura balığı dünyada Türkiye, Yunanistan, İsrail ve İspanyada başarılı olarak üretilir. Yıllar boyunca yapılan kontrolsüz avlanmalar sonucu denizlerde sayısı cok azalmış ancak balık çiftliklerinde hala yetiştirilmektedir. Ancak şu bir gerçektir ki, balık çiftliklerinde yetiştirilen balıkların boyutu hem daha büyük hem de eti daha az lezzetlidir. Çiftliklerde yetiştirilen balıklar tam kontrollü ortamda yaşamaları ve beslenmeleri nedeniyle daha sağlıklı olur. Tek kusuru hızlı büyümeden dolayı pigment oluşumunu tamamlayamaz, balıkların rengi doğadaki kadar parlak-altın sarısı yerine daha mat ve koyu olur.
Çipura balıklarının ilginç bir özelliği de, hiç tamamen erkek ya da tamamen dişi balıkların olmamasıdır. Balıkların her birisi çift cinsiyettedir.

Çipura ızgara tarifi için tıklayın.

Reklamlar