MAMA MİA ! MAKARNA PİŞİRİYORUZ…


Makarna Nasıl Yapılır ?
Makarna yapımı için, buğday irmik haline getirilir, suyla karıştırılır ve şekil verilir. Makarna yapımında kullanılan Durum buğdayı, ekmeklik buğdaydan çok farklıdır. Protein ve B vitamini oranı daha yüksektir. Makarna kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Makarnanın kolayca hazmedilen bir besin olmasının da nedeni budur.
 


İŞTE O YÜZDEN MAKARNA ŞİŞMANLATMAZ.
Çünkü birçok besine göre makarnanın kalori değeri daha düşüktür. Sade pişmemiş makarnanın 100 g’ı ( pişmiş olarak bir yetişkin porsiyonu ) 370 kalori içermektedir ve birçok rejimde verilmektedir. Ayrıca makarnanın glisemik indeksi düşük olduğu için makarna vücutta yüksek oranda yağ ve şeker depolanmasını önlemektedir. Bir tarım ülkesi olmasına karşılık Türkiye’de makarna tüketimi düşük kalmaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, halk arasında makarnanın şişmanlattığına dair yanlış bir inanış olmasıdır.

Makarnada Pişirme Nasıl olmalıdır ?
Makarna pişirmek basit gözükse de dikkat isteyen bir iştir.Ve makarnaya tat vermek büyük maharet ve el ayarı ister. İlk olarak en önemlisi doğru oranlarla hazırlamak gerekir.Tencere büyüklüğü, tuz, makarna ve su oranları doğru olmalıdır. Oranlar için şu küçük formülü hatırlayabilirsiniz; 10-100-1000 (10’un katları…) yani her 100 g makarna için 1 litre su ve 10 g tuz kullanmalısınız. Makarnanın lezzetini pişim sırasında tuz çıkartır.

* Makarnanın su içinde rahatça hareket edebilmesi için derin ve büyükçe bir tencere kullanılmalıdır, bu makarnanın yapışmasını önleyecektir. Hatta tencerenizin iki kulplu olması bile süzme işlemi sırasındaki hız, rahatlık ve olabilecek ufak kazalar içim önemlidir. (100 g makarna piştikten sonra 200 – 230 g’lık bir hacim kazanmaktadır.) Suya kaynar kaynamaz tuz ilave ediniz ( 1 litre su için 10 g tuz) ve erimesini bekleyiniz.
* Makarnaları kaynar suyun içine atınız. Makarna tencereye atıldıktan sonra kaynar suyun sıcaklığını bir miktar düşürecektir. Bu yüzden ocağı iyice açıp suyun iyice kaynamasını sağlayınız.
* Makarnaların tencerenin dibine yapışmasını önlemek için sık sık karıştırınız.
Makarnayı paket üzerindeki pişirme süresine uygun olarak pişirmelisiniz. Kendi ağız tadınıza en uygun yumuşaklığı tespit etmek için verilen süreden 1-2 dakika önce makarnayı tadarak kontrol etmek en sağlıklısı.
* Makarna şekli ve dokusunu değiştirmemeli ama yumuşak olmalıdır. Makarnayı hemen servis etmenizde ve biraz diri bırakmanızda yarar var. Normal makarna pişirme süresi 7-9 dk dır.
*Aldante pişirme italyanlara has bir pişirme yöntemidir ve normalden daha kısa süre anlamına gelir. Aldante makarna pişirme süresi 4-6 dk olarak planlanabilir,aldante makarna hala sarı renktedir ve ortası serttir.
* Makarna piştikten sonra hemen süzünüz ve bekletmeden (pişirme suyunda kaldığı sürece pişmeye devam edecektir) eğer soslu yapacaksanız hazırlamış olduğunuz sos ile karıştırınız . Sos her makarna tanesini kaplayacak kadar olmalıdır ancak makarna, sos içinde de yüzmemelidir.

Makarnanın tam tadına varabilmek için unutmayınız ki “Misafir makarnayı bekler ancak makarna  misafiri beklemez.

Reklamlar