KARS GRAVYERİ

Kars gravyeri gerçekten ilginç bir peynir. Diğer bildiğimiz peynirlerin adı peynir ise kars gravyerinin başka bir adı olması gerekiyor aslında. Kars’ta zamanındaki Rus işgali sırasında Ruslar tarafından üretilmiş. Kars gravyerine en büyük farkı veren detay mayasında saklı. Bu peynir diğer peynirler gibi toz veya sıvı maya ile değil hayvan mayası ile yapılıyor.

Kars gravyeri iri gözenekleri olan sert bir yapıya sahiptir.Otlakları ve hayvanı bol olan Kars yöresindeki halis inek sütlerinden yapılır. Biçim ve görüntü olarak Fransız peynirlerine benzer ancak lezzet olarak İsviçre peynirlerine benzemektedir. Kars gravyeri 50-70 cm çapında 10-15 cm yüksekliğinde ve ortalama 45 kg’lık tekerlekler şeklinde üretilir. Olgunlaşma süresi 10 aya kadar çıkabilmektedir. Zaman zaman kabuğu fırçalanarak yıkanarak olgunlaşması sağlanır. Kars gravyerinde bazen büyüklüğü kiraz boyutunda olan delikler bulunur, iyi ve gerçek bir Kars gravyerinde birbirine yakın boylarda ve düzenli delikler bulunur. Kabuğu daha koyu renkli ve içi parlak sarı renktedir.

Kars gravyeri 1950’li yıllarda dünyanın tartışmasız en iyi peyniri seçilmiştir. Kars gravyeri her yerde orjinalini bulamayacağınız eşsiz bir lezzettir.

Reklamlar