DEĞİRMEN ODUN KÖFTE / SALİHLİ

değirmen odun köfte

Salihli’de Odun Köfte yemenin sebebi aslında istikametinize göre değişir. Ama illa ki bir gün yemelisiniz en kestirme deyişle. Kimileri (İzmir’den yola çıkanlar) için yol öncesi yemeğimizi Salihli’de yeriz, bir daha da durmayız zaten yemeğidir. Ankara’dan İzmir istikametine gidenler için ise taaaa Ankara’da konuşulmuş ve planlanmış varış yemeğidir.
‘En son İzmir’e girmeden bir Odun Köfte patlatırız dimi, baba ?’

İzmir’den Ankara’ya ilerlerken Salihli’ye girmeden sağ tarafta 40 yılı devirmiş, yörede en iyi bilinen, en iddialı, layıkıyla odun köfte yapan ve sunumuyla, hızıyla servisinin de hakkını veren bir yer Değirmen Restaurant. 40 yıllık bir geçmiş ve tecrübe söz konusu burada.
Hem güzel hem ferah hem hızlı.
Ne de olsa yolculuk var yemeğin devamında.
Salihli inanılmaz sahip çıkmış odun köftesine! Öyle gizli saklı da bir yanı yok. Ama marifet odun ateşinde ağır ağır hakkıyla pişirmekte. Odun köfte kuzu etinden çekilen kıymanın unla yoğrulması sonucu şişlere sarılıyor,ocakta her daim yanan meşe odunlarının közünde ağır ağır pişiriliyor. Kuzu kuyruk yağından akan yağlar közde ve ocakta tarifsiz koku ve duman yayarak köftenin içine işliyor. Yanında bütün olarak domates ve biber de közleniyor. Üzerine ekilen baharatla aroması veriliyor, en son şişlerden çekilerek servis ediliyor.

değirmen odun köfte 2

the fan of tasty foods diyor ki ;
* Salata ve zeytinyağı nefis.
* Köz domates ve biberi “köfte kalmadı” deseler kızarmış ekmekle oturup yersiniz. O kadar leziz (odun ateşi işte!),
* harika kıvamda bir yoğurt, tabldot usulü sürahilerde buz gibi su ve rakı bardağında su servisi,
* Melamin tabaklar harika.
* Köfteler kurumamış, ağızda dağılıyorlar.
* Burası için merkezdeki ve çarşıdaki esnaf köftecilerinden daha tuzlu bir fiyata sahip deniliyor.
* Duvarlarda bir çok ünlü resimleri var. Zaman zaman eski ve yeni bir çok sanatçı burada molasını veriyor (Rıza Çalımbay, Mustafa Denizli, Bülent Ersoy vs.)

değirmen odun köfte bahçesi

Fotolar ;
the fan of tasty foods 2010
Salihli

İletişim ;
İzmir – Ankara asfaltı üzeri
Salihli
Telefon :  0236 714 21 73

Reklamlar