BOĞAZİÇİ OCAKBAŞI / İZMİR

Boğaziçi Restoran artık Bostanlı’da almış yürümüş, oturmuş, kendini sevdirmiş ve kabul ettirmiş bir yer.
Rakipleri sürekli takip eder, uygulamalarını taklit eder. Bu yüzden rekabeti yıllardır resmen Bostanlı’da Boğaziçi Ocakbaşı belirler.
Balık restoranları en sıkı rakibidir. Yıllarca kendi yağında kavrulduğunu bilirim ben Boğaziçi’nin, öyle eski ve köklü oldu ki artık inşaatını bile hatırlıyorum. İlk yıllardaki savaşları, mücadeleleri, kapandı kapanmadı vs. dedikoduları gelirdi kulağımıza.
Yok el değiştirdi, yok devretti, yok at yarışı bitirdi sahiplerini vs.
Sports International bünyesindeki ikinci dükkanın kapanması  ile bu karmaşa başladı zaten. Sports içindeki kapandı. Bir sürü mevzular hep duyuldu da duyuldu.
Sonra gerçekten sihirli bir el değdi, bir canlandı, bir kış bahçesi, bir dinamik hava!!  Evet gerçekten el değiştirdi Boğaziçi Ocakbaşı 2005 yılında. İşletmecisinden hariç servis kadrosu mükemmel. Süper bir ekip yıllardır istikrarlı bir şekilde götürüyor bu işi.
Herkesin bir yeri vardır ya!  Başka yerlere gittiğinizde veya sizi götürdüklerinde bir olmamışlık, bir garipseme olur. Zaman zaman neredeeee  bizim ……. dersiniz. İzmir dışında çok bulunduğum için hep Boğaziçi muadili yerlerde bunu mırıldanırız eşimle veya dostlarla. Ama bu sadece bize has ve Boğaziçi’ne has bir durum değil tabii ki. Ne onlar kusursuz bir mekan ne de bizim ağzımız altın kaplı. Bu çoğunluk için de geçerli bir durumdur zaten. İlla ki hepimizin başka şehirlerde asla yerini dolduramadığı bir dürümcüsü, tostçusu, kokoreçcisi yok mu ?. Boğaziçi bizde öyle oldu hep nedense….

Aslında durum şöyle, bu çok köklü olmasından da kaynaklanıyor, özellikle 80’li yıllar ve 90’lı yılların başı İzmir de tablo şuydu;
Karşıyaka büyüyor ve Bostanlı dolduruluyor. O zamanlar hatta şuanki Bostanlı’nın yarısı deniz neredeyse…..
Özellikli olan, mükemmel olan, aynı İstanbul gibi denilen her şey ,o dönemin gazinoları vs bile hep karşı tarafta Alsancak’ta, Fuar’da, Kordon’da falan. Karşıyaka’da çarşı haricinde özellikli yer hatta gezecek yer yok. Gezme tozma, bir yere gitme karşı tarafa geçmekti bir dönem resmen Karşıyakalılar için. Sinemalar orada, kebapçılar orada , oteller orada, fame city orada, fuar orada şimdi şimdi düşündükçe daha da aklıma geliyor.
Apartman grupları, çocukları büyüklere bırakıp, Tilla’ya (şuan Alsancak vapur iskelesinin olduğu bölgede denizin üzerinde), Kordon Restoranlarına, Ada Gazinosuna, Golf  Restorana vs.gibi yerlere grup yemeklerine, fiks menülere giderlerdi.
Daha sonra Bostanlı dolduruldu, yıllar geçti düzen oturdu. Herşey çok değişti. Mavişehir, Avm’ler derken sinemalar vs, hepsi birbir geldi. Fuar kültürü, gazino kültürü geçti.Ve bu ülkede her şeyde olduğu gibi inanılmaz bir değişim ve beraberinde dejenere oluş başladı ve artık karşıya geçip eğlenme  devri  bitti. Hatırlarım trafikte artık astronomik cezalar uygulanmaya başlandı, hayat pahalandı, benzin çok pahalı olmaya başladı falan diye büyükler ne gerek var canım şimdi karşıya geçmeye ? şeklinde  homurdanmaya başladı.Ve Karşıyaka her gerekçe ile herkesi kaldırmaya ve ağırlamaya başladı. Reci’s geldi, Pizza Venedik geldi, karşı tarafın meşhur kömürde sandviçcileri ilk olarak Dinçer ile geldi. Bostanlı sahili Churcill’in yeri vs derken büyüdü de gitti.
Şu anlattığım dönemin sonundan (1993 civarları) yılından beri  Boğaziçi vardı hep Bostanlı’da ve ocakbaşı olarak hep akla gelen ilk yer olmayı başarırdı.
Boğaziçi’nin ikinci altın dönemi son sigara yasağı ile geldi. Öyle bir sistem var ki kış bahçesinde özellikle İzmir’in çok uzun süren akşamlarında sigara içilebilir bir mekan oluşturulmuştu. Boğaziçinin yemeklerinden bahsetmemize gerek yok,birçok şey ağır basacak kadar güzel ve lezzetli zaten. Önemli olan benim için en azından hikayesiydi ve bu hikayesi de  zaten açıkça ortada.

bogaziçi ocakbaşı

 the fan of tasty foods diyor ki;
* Çok keyifli harika bir kış bahçesi var, bahçe komple yerden ısıtmalıdır.
* Küşleme en favori ızgara et yemeklerinden biridir.
*Sıcacık küçük lavaşlarla mükemmel mezelere kendinizi kaptırırsanız sıra ete geldiğinde yiyebilecek yeriniz kalmadığını üzülerek fark edebilirsiniz, aman dikkat!
* Pastırmalı humus, incik söğüş ve şakşukayı tatmadan masadan kalkmayın.
* Beklenmedik bir sürpriz olarak karışık kızartma, farkıyla uzun süre aklınızdan çıkmayacak.
* Pazar günleri 8:00-14:00 arasında köy kahvaltısı almak mümkün.
* Paket servis hizmeti de yeni başlamış.
* Gruplara özel fix menüler de bulunuyor.
* İnanılmaz tecrübeli bir servis ekibi var, artık aile gibiler kadro neredeyse hiç değişmiyormuş.
* Mekanın en büyük avantajı masaya gelen karışık et mangal servisi, hem sıcak durabiliyor, hem de her şeyden ve her çeşitten geliyor, ve siz de tatma fırsatı buluyorsunuz.

bogaziçi ocakbaşı şiş

Foto;
the fan of tasty foods 2009
İzmir

İletişim ;
Cengiz Topel Caddesi No:38/B
36640
Bostanlı / İZMİR
Tel : 0.232.330 00 13

web site ;
http://www.bogazicirestaurant.com.tr/

Reklamlar