EV YAPIMI BIGMAC BURGER

Big Mac bir McDonalds klasiğidir demek sanırım doğru giriş olur. İlk olarak 1967 yılında inanılmaz olumlu bir tepki ve büyük bir sükse ile piyasaya sürüldü. Big Mac dünya çapında bilinen büyük ve sembol bir markadır. Üç parça ekmek ile iki kat olarak geliştirilmiş ve iki katta da sığır köftesi, özel Big Mac sosu, turşu ve marul içermekte, en üst katta amerikan burger peyniri bulunmaktadır. Ekmeği susamlı ve geniştir. Yıllarca sembol ve fenomen olan Big Mac 1999 yılından beri ciddi bir karalama kampanyası içinde. İlk olarak İngiltere temyiz yargıçları ürünün kalp sağlığı açısından büyük tehdit oluşturduğunu lanse ettiler ve dava açtılar. Aslında bu karalama ve savaş fast food için fakat bundan en büyük payı Big Mac aldı ve alıyor.
Herşeye rağmen değişik dönemlerde McDonalds farklı ülke yapılarından ve alışkanlıklarından dolayı Big Mac türevlerini türlü yeniliklerle her zaman  piyasaya sürdü, çeşit çeşit Big Mac lar  bazı ülkelerde hala var. Mega Mac, Mini Mac, Mac jr., Mac snack bunlardan bazıları.

Herkes aynı fikirdedir ki, Big Mac’ı özellikle ilk yıllarında bu kadar ünlü, vazgeçilmez ve kusursuz kılan (özellikle 90’lı yıllarda) çok fazla özelliği vardı. Sır gibi saklanan sosu mesela… Ayrıca köftelerin % 100 sığır etinden ve katkısız olması, ekmeğin taklit edilemez olmasıydı.
Artık devir değişti herşey deşifre edildi, fikirler çalındı,taklit edildi, yemek bile sanayileşti, reklam ve rekabet uğruna bilen bilmeyen doğru veya yanlış herşey kafa karıştırır oldu.Ve bu  durumlar tüketiciye fena yansıyor oldu. Karalanmış ve karmaşıklaşmış bir durum var artık fast food sektöründe. Teknolojide  işin suyunu çıkarttı. Bir McDonalds köftesi 100 ayrı kontrolden geçiyor, ama gel de tüketiciyi inandır bakalım?
İnsanlar paranoya halinde,yok şöyleymiş,yok böyleymiş vs.vs. sürekli bunları dinliyor ve duyuyor. Sadece Mc için geçerli değil bu, Burger King, KFC hepsinde bu türlü sıkıntılar var. Bir dönem  KFC tavukları için altı bacaklı bile dendi. Buna rağmen fast food dükkanlar inanılmaz cazibe merkesi olmaya devam ediyorlar. Neredeyse artık her mahallede bir tane var.

Daha fena olabilirdi aslında; Durumu tam tersine cevirsenize;
Doktorlardan, eski kafalı teyzelere, öğretmenlerden, anne babalara kadar herkes bir olumlu reklam yapsa, şu fast foods yemeği bir övseler, aman şöyle faydalı, böyle faydalı deseler, haftada en az 2-3 kere mutlaka fast food yemek gerekliymiş vs deseler o zaman bu firmaların ve insanların son durumu ne hale gelecek ti acaba??
Sanırım bütün dünya bir gün aniden patlardık…..

Neyse bunları boşverelim biz ve diyelim ki ;
Ev gibisi yok , evde Big Mac gibisi yok…..

Malzemeleri ; ( 1 adet Big Mac için )
*  2 adet susamlı burger ekmeği (bir adet orta kat yaratmak için 1 tanesinin tabanını kullanın)
* 200 gr dana kıyma
* turşu dilimleri
* doğranmış marul
* 2 dilim burger peyniri

Big Mac Sosu;
* 1 adet kuru soğan ( 1 yemek kaşığı kenara ayırın)
* 2 yemek kaşığı mayonez
* 1 tatlı kaşığı hardal
* 1 yemek kaşığı toz şeker
* 1 yemek kaşığı sirke
 

Yapılışı ;
– Öncelikle dana kıymanıza sadece tuz ve karabiber ekleyerek elinizi ıslatıp yoğurun.
– Kıymayı 5-7 dk yoğurduktan sonra yuvarlayın.

– Yağlı kağıt üzerine yuvarladığınız kıymaları koyun ve başka bir yağlı kağıt kapatarak elinizle kıymaları bastırın.Merdane ile kıymaları inceltin ve burger köftelerinizi hazırlayın.


– Buzdolabında 20-25 dk bekletin.
– Bir kasede sos malzemelerini karıştırın ve soğanı sosa eklemeden önce burgere serpmek için biraz ayırın.
– Sosunuzu tadın ve ne ağırlıkta olmasını istiyorsanız tadını dengeleyin. Daha tatlı, daha soğanlı, daha sirkeli vs.
– Elinizde 4 adet (2 kapak ve 2 taban olmak üzere) ekmekleriniz var. Bir kapağı dolaba ayırın ve bir taban ekmeğinin taban kısmını iyice traşlayarak bu dilimi orta kat olarak kullanacakmış gibi hazırlayın.
– Malzemelerinizi köfteleri pişirmeden önce bir araya toplayın. Köfteler pişince sırası ile Big Mac’i oluşturmaya başlayacaksınız.

– Burger köftelerinizi çok az sıvıyağ ile yağlayıp ızgarada pişirin. Pişerken ekmeklerinizi ısıtın.
– Köfteler pişince sıcak olarak bir kenarda bekletin ve Big Mac’i yapmaya başlayın.
– Önce taban ekmeğini koyun.Üzerine sos ve çiğ soğandan koyun.

– Marul serpin.Ve turşusunu koyun.

– Bir adet köfteyi koyun ve orta kat ekmeğini köftenin üzerine koyun.


– Aynı işlemi tekrarlayın ve ikinci köfteyi de koyun.
– Üzerine burger peynirlerini köşeleri bir birine zıt olacak şekilde üstü üste koyun ve susamlı kapağıda üzerine bırakın.

– Ev tipi Big Mac’i patates ile servis edin.

Afiyet Olsun

Reklamlar