KESTANE KEBAP

kestane kebap nasıl yapılır

1980’ler geldi aklıma… Kış gelmiş, dışarıda hava buz buzzzz. İzmir’in o inanılmaz kuru ayazı. Babamlar illa ki hafta sonu kaçarlardı bir yerlere, biz doğru Anneanne’ye… Yani Sabuş’a!
Sütten kakaolu kahve, kestane kebap, sessiz sinema, dayımın odayı karıştırmalar vs. Daha ne ararsan, bir çocuk daha ne ister ki? Meşhur tükürük köfte olayına girmiyorum zaten.
Anneannemin her evinden büyük keyif aldık biz bütün kuzenler… Ne bileyim her şey başkaydı sanki.
Teknolojinin T’si yok memlekette bırak interneti, dvd’yi vs.  Sıkılmak mı ? Asla! Sıkılmak mümkün değil ki.
Çıplak ampüllü bir salon, o meşhur kafa koymalıklı gri koltuklar, o sinema sahnesi renginde kalın kadife koyu salon perdesi falan. Hep beraber doluşurduk hafta sonu. Bir evin her çekmecesinden nasıl Çokolin çıkar anlamak mümkün değil. Bayılırdık her şeyine…
Salon soba sayesinde sıcacık, diğer odalarda dişlerin birbirine vurur. Yıllar öncesine gidiyorum her evde kestane yapışımda.
Anneanne evinin unutulmaz olayıdır benim için kestane kebap. Artık bayrak bizde galiba. Daha torun tombalağa karışmasak da Çakıl’a, eşime ve Sultan Anne’ye son zamanlarda sık sık yapar oldum. Belki ileride Çakıl anlatır sağda solda…
Yıl 2010, Bursa’da yaşıyormuşuz o dönem. Babam anlatır anneannesi de çok güzel yaparmış. Babam bayılırmış herkese anlatırmış diye..

Nasıl Yapılır ;
Kestanelerinizi güzelce yıkayın. Üzerlerine artı şeklinde çizikler atın ve ılık suda yaklaşık 40 dk kadar bir süre bekletin.
Soba veya eviniz sobalı değil ise döküm tavada kabukları çıtırdayana ve kızarana kadar pişirin.
Kestanelerinizi sık sık çevirmeden pişirin.

kestane

kestane nasıl çizilir

kestane kebap

Anneanneeeee!!!!!  Seni Çok özlüyoruz çok…

Kopyası SalincakRenkli

Reklamlar