ARALIKSONU OCAKBAŞI / KARŞIYAKA

Ve uzunca bir zaman aradan sonra kutsal topraklardayım, Karşıyaka’da!
Ekibi toplamak güç oldu ne yalan söyleyeyim, herkesi doyasıya göremedim ama bu bir günlük İzmir kaçamağında 10 numara bir mekana gitmek nasip oldu. Karşıyaka tribünlerinden tanıdığımız bildiğimiz, dostumuz, Altar’ın açtığı son zamanların en popüler mekanında, Aralıksonu Ocakbaşında’yız. Eski mahalle bireyleri toplandık, süper güzel ve bol kahkahalı bir rakı sofrası kurduk ve güzel bir gece geçirdik. Ocakbaşının açılışından sonra sürekli telefonda bizim gruptan bilgiler alıyorduk zaten, anlatanları sürekli dinledik.
Burası bir Karşıyakalı’nın evi gibi diyebilirim çok rahatlıkla. Eski dostlar, bildik yüzler hep oradaydı. Herkes sürekli uğrar ve gelir gider olmuş kısa sürede buraya. Masaya tokalaşmaktan gidemedim bir ara. İçerisi çok eğlenceliydi gerçekten. Kendimi uzun zamandır geliyormuş gibi hissettim. Bir zaafım var ve bu yazıda da bu hataya düşmek istemiyorum. Anılar, eskiler ve Karşıyaka diye yazıyı rayından çıkarmak istemem. Aralıksonu Ocakbaşı’ndan bir an evvel bahsetmek istiyorum kısaca;
Öncelikle şunu bilin, burası çok lokal bir yer.
Karşıyaka’ya 7-8 ay sonra ilk defa gelebildim. İçeride iki ilkokul arkadaşımı, bir lise arkadaşımı ve uzun zamandır görmediğim Bostanlı’dan bildiğim bir çok insanı gördüm. Karışıyaka maçlarından bildiğim simalar hep oradaydı. Sanmayın ki beni sadece bu yüzden çekti burası ve bayıldım buraya, işin bu kısmı bir Karşıyakalı olarak ve dışarıda yaşayan bir Karşıyakalı olarak sanırım yüreğime donunan kısmıydı, asıl şov yemeklerle birlikte başladı.

Esasen şunu demek istiyorum ben, mesela Karşıyakalı değilim, o çevreden bir grubum yok, tesadüf olarak geldim ve burayı buldum.
Sıkılır mıydım?
Mekan beni sarar mıydı?
Hoşuma gider miydi ?
Dediğim gibi Aralıksonu Ocakbaşı aslında birtaz fazlası ile lokal kaçabilir bir yabancı için. Bilemiyorum, belki de hiç farkında bile olmazsınız buraya gelince. Her kim olursanız olun, mezelere başlayıp, udun sesini duyunca, kebapları yiyince ve lezzet damağınızda tavan yapınca burayı beğenmemenize ve sevmemenize imkan ve ihtimal yok. Eşimle İzmir’de çok sevdiğimiz bir özelliktir bu, kız kıza masalar ve bayan müşteri sayıyısının inanılmaz fazla oluşu, bir ocakbaşı için hiç yabana atılacak bir konu değil. Altar’ın yeri de bu yönden çok başarılıydı. O gece orada çok keyifli ve güzel masalar gözlemledim. Artık taaa buralarda kanımız Karşyaka diye kaynadı mı rota belli…..

 the fan of tasty foods diyor ki;
* Burası bir ocakbaşı, yarı meyhane havasında… meyhane havasına meyhane pilavını kusursuz yaparak soktu bizi mekan, o ne pilavdı öyle !?!
* Mezeler enfes, köpeoğlu harika.
* Salata çok başarılı, rakı için beyaz peynir seçimi başarılı.
* Adana ve Urfa yediğinizde yanınızda kim varsa dönüp bir bakarsınız ‘Böylesini yedin mi daha önce diye?’* Pirzolalar çok küçüktü, ancak kaburga ve ciğer şiş müdavimler tarafından mutlaka diye tavsiye ediliyor.
* Enfes bir kuzu şiş yemeye hazırlıklı olun.
* Lavaşlar sıcacık ve iyi bir zamanlama ile geliyor.
* Fiyatlar bir ocakbaşında olduğu gibi, ne çok pahalı ne de çok ucuz.
* Her Cuma ve Cumartesi ud ile müzik ziyafeti var.
* Ud çalan sanatçı oldukça başarılı. Keyifli bir ortam yaratıyor. Ve tabii ki Kaf Kaf çektirtmeyi de ihmal etmiyor.
* Yoğun olmasına rağmen servis aksaması yaşamadık.
* Mutlaka telefon ile yer ayırtmanız gerekiyor, özellikle ocakbaşına yer ayarlamak gerçekten zor.
* Pazar günleri açık ama sadece akşam servisi var.
* Dışarıda oturma imkanınız var, karşı dükkanı da devralan Altar ve ekibi orayı da servise dahil edecekmiş.
* Yeni açılan yerden maç yayınları olacak.
* Menüde Paçanga, İçli köfte, fınfık lahmacun vs gibi ara sıcaklar bulunmuyor.
* Kredi kartı geçerli.
* Sigara free.


Fotolar;
the fan of tasty foods 2012
Karşıyaka

 iletişim ;
Cemal Gürsel Cad. 1788. Sok. No:3/A
Bostanlı/ İZMİR
(Güzel Sanatlar Parkı Karşısı- Kumrucu Ömür Sokağı)

Tel: 0 232 337 05 74


Web site ;

Reklamlar