CENEVİZ MEZE & BALIK / İSTANBUL

İstanbul’da öyle bir kazık yedik diye övünür dururuz artık. Tamamiyle bize refakat eden arkadaşın mekanları karıştırması ile ters köşe olduk. Eşinin çok istediği ve tavsiye ettiği, hatta bizi telefonda yönlendirdiği yere gireceğimize biz Ceneviz Meze & Balık’a girmişiz. Eşi masaya gelince bu yanlışlık ortaya çıktı ve artık kalkamadık.
Gerçekten de birbirine çok benzeyen aynı konsept ve havada bir çok balık mekanı aynı sokağa dizilmişler. Muhtemelen biri çok tutunca hemen yancılar mantar gibi bitmiştir. Yabancı olunca hangisi en iyidir ? , hangisi bu furyanın öncüsüdür ?, kim diğerinden neyde daha iyidir ? bilemedik açıkçası. Bir anlık plan ile araştırmadan yaptık bir delilik işte. Hiç sorup soruşturmadık açıkçası mekanları giderken. İçeriye girince pek beğendik aslında, masalar şık, ortam falan güzeldi. Masamıza oturup uzaktan meze dolabını da görünce ister istemez tamamdır! iyi mekandayız olduk.
Özetle; Felaket bir servisten, gereksiz pahalı fiyatlardan, başarısız mezelerden şok olduk resmen. Ceneviz’de ne çalan müzikten, ne de ekrandaki anlamsız sürekli gelgit yapan lig tv görüntülerinden hiçbir şey anlamadık. Daha doğrusu mekanı çözemedik.
Balıkçı mı ?
Restoran mı?
Meyhane mi ?
Maç izlenecek güzel bir yer mi? (maçın sesi kapalı)
Güzel müzikler çalan bir balık restoranı mı ?

İlginçtir, Müzik çalmıyordu bütün gece. Bir musiki, taş plak, radyo, canlı müzik vs, arkada bir şeyler tıngırdar en azından. Ancak Haftasonları fasıl varmış onu öğrendik.

Servis gerçekten kötüydü. Orta yaşlı bir amca servis yaptı ama dağıttı bizi gerçekten. Servisin haricinde bir şeyin ederinden fazla fiyatı olması çok da kabul edilebilir değil. Pahalı çok yere gittik ve gidiyoruz da, ama bazısında diyoruz ki “Pahalıydı ama iyiydi, şöyleydi, böyleydi” vs.
Ceneviz Meze & Balık bir demet roka ve üzerinde bir çorba kaşığı beyaz peynir rendesi olan bir salataya nasıl 12 lira aldı bizden ? akıl sır erdiremedik. Nasıl olabilir ki ?
Bir başka konu adetle gelen kalamar. Bir çok balıkçıda eğer reçetesine sağdıksa mutfak kalamarın bir gramajı vardır ve ona göre koyarsınız tabağa ve servis edersiniz gider. Hatta açıkçası İzmir ve Bursa ağırlıklı gittiğimiz mekanda hep böyle gelmiştir. Çünkü ortaya kalamar söylenir ve ortak yenir. Cenevizde 4 kişi oturan bir masada ortaya 6 adet (- evet, sadece 6 adet!) kalamar geldi. Herkes bir tane yese 2 adet artıyor zaten. Mekan işletmecisinin bunu görmesi gerekir diye düşünüyorum. Servis yapanlar bile geri bildirim verse birileri bunu düzeltir mutlaka. Roka salatasına kıyasla 6 adet kalamar fiyatını hiç söylemiyim isterseniz. Sadece para kazanmak mı amaç ? Geleni kazıklamak mı?
Mekanınınızın ünü, adından söz edilmesi, sadece lezzet haricinde bir çok yönden olumlu şeylerle adını  duyurması da önemli değil mi? Bunu nasıl istemez ki mekan sahibi veya işletmeci ?
Bizim Cenevizde o gece tecrübemiz bu şeklikde maalesef ki. Siz yine de bir kendiniz test edin derim.

 the fan of tasty foods diyor ki;
* Güveçte karides içine sorgusuz ve sualsiz mantar konduğu için sürekli 4-5 masadan daha geri gönderildi ve biz de geri gönderdik. Tereyağı ve biberi güzel değildi, böyle bana bana ekmek banarak yeme heyecanı yaratmadı ne yazık ki kimsede.
* Meze dolabında görüntü iyi ve ilk bakışta umut vericiydi, ama mezeler vasatı aşamadı.
* Fiyatları çok yüksek bulduk, fiyatı pahalı olabilir ama hizmetin ve yemeklerin ederinde değildi, bu yüzden beğenmediğiniz şeylere yüksek fiyat biraz rahasız etti.
* Ortaya söylediğimiz balıkların tazeliği, pişme ayarları ve sıcaklığı çok iyiydi.

* Ortam hoştu ama dediğim gibi, maç mı?, müzik mi ?, cd mi? melodi mi? bir şeylerin çalması gerek, belli bir süre sonra uğultu baş ağrısına döndü.
* Sigara içilebiliyor.
* Masalar çok yakın ve sıkış tıkış yerleştirilmiş.
* Haftasonları  fasıl var.

Fotolar;
the fan of tasty foods 2012
İstanbul

İletişim ;
İskele cad.No:16
Caddebostan
İstanbul
0 216 358 00 46

Web site ;

Reklamlar