EVDE TEREYAĞI NASIL YAPILIR ?

evde tereyağı nasıl yapılır

Evde tereyağ yapımı gerçekten harika bir operasyon. İçiniz çok rahat bir kere !!
İlk yaptığınızda renk ve dokusu gereği olmadı galiba gibi bir hisse kapılıyorsunuz ama aslında yaptığınız tereyağını dışarıdaki tereyağları ile  kıyaslama yapmak büyük bir hata olur. Artık yiyecek sektöründe durumlar çok fena, üreticiler çok acımasız. Bu konuda yazıp çizmek istemiyorum ama az çok hepimizin bildiği şeyler ; rengi nasıl bu kadar sapsarı oluyor ?, boya mı var ? Yediğimiz tereyağların çoğu patates  tozu ile yapılıyor muş doğru mu ?, marketlerden iade alınan tarihi geçik sütler tekrar kaynatılarak tereyağı yapımında kullanılıyormuş vs vs.. Bu yüzden kıyaslamak yanlış, çünkü market tereyağı her türlü kafa karıştırıcı soruya gebe, ayrıca kızarmış ekmek üzerine sürdüğünüz zaman ev tereyağının çok farklı ve yaptığınız yağın oldukça başarılı olduğunu da göreceksiniz. Biz yaptığımız tereyağımızı yemekler de değil ancak kahvaltılık olarak sürekli tüketiyoruz . Yaklaşık 2008 yılından beri evde yoğurt  yapıyoruz, belli bir süre sonra üzerinde tutan kaymaklarını biriktirerek tereyağı yapmaya başladık. Son dönemde de daha da istikrarlı bir şekilde yapıyoruz. Aşağıda adım adım fotoğraflı bir şekilde anlatımı var. Ancak tam olarak ölçü diye bir şey veremiyorum, çünkü bir yapışınızda bir kase de çıkartabilir veya daha fazlasını da elde edebilirsiniz. Bu biriktirdiğiniz kaymak miktarı ile orantılı. Ölçü olarak en basit mantıkla şunu diyebilirim; biriktirdiğiniz  kaymak  miktarının iki katı soğuk su kullanacaksınız. Tereyağını evde yapmanızın en güzel yanı ise tereyağı bittikten sonra elinizde halis muhlis nefis bir yayık ayranı kalıyor olması…
Kısa bir bilgi ; Haftada bir kere yoğurt yapıyoruz ve tereyağ çıkacak kadar kaymak birikmesi 3 bazen 4 haftayı buluyor. Kaymaklar bozulmadan 4 haftaya kadar rahatlıkla buz dolabında ağzı açık saklamak suretiyle duruyor. Yukarıda belirttiğim gibi kış döneminde yapılan tereyağ süt sebebiyle beyazımsı bir renkte oluyor. Tereyağ fotoları nisan ayına ait fotolar, aşağıdaki resim ise son yaptığımız sütten. Yaz dönemi sebebiyle Haziran ayındaki süt ile harika bir tereyağ elde ettik.

tereyağ 2

Yapılışı ;
–  Büyük bir pet şişe içine kaymaklarınızı boşaltın. Aynı kaymak kabı ile kaymak miktarının yaklaşık iki katı kadar suyu ilave edin.

tereyağ tarifi

– Damacanayı yakşalık 40 dk kadar yoruldukça dinlenerek  sallayın. Tek bir yöne olması şart değil. Hızlı veya yavaş bir ritim olmasına da gerek yok. Kollarınız ağrıyacağı için biraz yukarı ve ara ara ileri geri sallayabilirsiniz. Bu şekilde yaparak aslında yayıklama denen işlemi yapmış oluyoruz.
– Kaymak ve su iyice çalkalandıktan sonra topaklanma olduğunu göreceksiniz. Bu, işlemin doğru yapıldığı anlamına geliyor.
–  Hemen hemen bütün kaymak parçalrı topaklanınca içindekileri komple ıslatılmış geniş ve büyük bir tahta kase (IKEA kaseleri ideal)  içerisine boşaltın.

tereyağ yapımı

– Daha sonra yine ıslatılmış bir tahta kaşık yardımı ile topakları bir araya toplayın.
– Hafif hareketlerle topakları birbirine bastırarak hepsinin tek bir bütün olmasını sağlayın.

tereyağ yapılışı

– Artık elinizde tam anlamıyla yayık bir ayran içerisinde yüzen tek parça olarak bir araya toplanmış bir yağ parçası olmuş olmalıdır. ( Bu ayran halis yayık ayrandır, atmayın mutlaka tüketin. İçine biraz tuz ve maden suyu ekleyerek inanılmaz bir ayran yapabilirsiniz)

tereyağı yapımı
tereyağı nasıl yapılır

– Ekipmanları ıslak olarak kullanmanızın nedeni ise yağın çok yumuşak olmasıdır. Yapışmaması için bu aşamadan sonra yağı soğuk su ile yıkama da yapmanız gerekiyor.
–  Başka bir kase içerisine soğuk su doldurun ve yağ topağını o kaseye alın.
– Yine tarta kaşık ile bastıra bastıra ve hafif çevire çevire yağı suyun içinde bir araya getirin.
– Sık sık soğuk suyu yenileyin.
– Bu işlemi 4-5 kere yaparak yağın soğuk suda katılaşmasını sağlayın.

ev yapımı tereyağ tarifi

evde tereyağı yapımı

– Daha sonra bir kaseye alıp dolapta saklayın. Ertesi gün tüketmeye başlayabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Reklamlar