İŞTE ŞİMDİ TAM ZAMANI… ÇİLEK

Çilek zamanı ;
Hoş kokusu ve tadıyla baharın müjdecisi olan çilek, bağışıklığı güçlendiren, besin değeri yüksek bir meyvedir. Mevsimi çok kısa süren çilek, dayanıksız bir meyve olduğu için hemen yenilmiyorsa, yıkamadan buzdolabında saklanması gerekir.

strawberry_-9184

Hikayesi ;
Çilek ilk kez, 18. yüzyılda, Frezier adlı bir Fransız askerin görevli olarak gittiği Şili’den dönüşünde bu ülkede yediği ve tadına doyamadığı küçük kırmızı renkli bir meyveyi Fransa’ya getirmesi ile dünyaya yayıldı.
Gülgiller familyasından gelen çileğin yaklaşık 600 çeşidi olduğu biliniyor. Ülkemizde 6 çeşit çilek yetiştiriliyor.
Bunlar; Frenk çileği, turfanda yetiştirilen sera çileği, Arnavutköy çileği, reçel yapımında da kullanılan Bursa çileği, Ereğli Osmanlı çileği ve ormanlarda yetişen yabani çilek. Ereğli Osmanlı çileğinin desteklenmesi amacıyla her yıl haziran ayında uluslararası bir festival düzenleniyor. Ayrıca, son yıllarda üretimi azalsa da İçel’in Tarsus ilçesinin de çileği meşhur.
Çilek yetiştiriciliğinde lider kent; şeftali, kestane ve ipeği ile meşhur Bursa. Bursa, toplam çilek yetiştiriciliğinin yarısından fazlasını karşılıyor. Marmara ve Karadeniz’in kıyı kesimlerinde, akarsu vadilerinde, hafif kumlu topraklarda da yetiştiriliyor. Doğal ortamda yetişen bu türe yaban çileği deniyor.

Çileğin yararları;
* Bağışıklığı güçlendirir,
* Çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etki taşır.
* Ciltteki sivilce ve aknelere iyi gelir.
* Kansere karşı koruyucu ve ilerlemesini önleyici özellikler içerir.
* İdrar söktürücü, romatizma ve gut hastalığı ağrılarını azaltıcı etkisi vardır.
* Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döker ve ateş düşürür.
* Çok güçlü bir besin olduğu için bazen alerjiye neden olabilir.

Gerçek anlamda bir C vitamini fabrikası olan çileğin 100 gramında;
* Kalori miktarı 37 cal,
* Vitamin-C 59 mg,
* Karbonhidrat 8.4 g,
* B-vitamin 0.9 mg,
* Kalsiyum 21 mg,
* Fosfor 21 mg,
* Demir 1.0 mg,
* Sodyum 1 mg
* Potasyum 164 mg dır.

Satın alırken…
Canlı kırmızı renkli ve lekesiz olanları seçin. Paketlerde satılanları kontrol ederek alın. Satın aldıktan hemen sonra tüketin. Buzdolabında 1-2 gün saklayacaksanız saplarını koparmadan ve yıkamadan geniş bir kâse içinde saklayın

Nasıl yıkamalı ? 
Çileklerin saplarını ayıklayın. Akar suyun altında hızla yıkayıp süzün. Yıkama suyuna limon suyu ve sirke ilave edebilirsiniz.

Reklamlar